Seriale i gry jako pomoc w nauce angielskiego dla młodzieży
Tradycyjne szkolne podręczniki do nauki angielskiego trudno uznać za fascynującą lekturę, a nieustanne powtarzanie nudnych ćwiczeń gramatycznych czy wkuwanie nowych słówek jest w stanie skutecznie zniechęcić do nauki każdego. Dodatkowym problemem, z którym musi się zmagać niejeden młody człowiek, jest również brak wystarczającej ilości czasu, by uczyć się angielskiego samodzielnie poza zajęciami w szkole.
Można jednak połączyć przyjemne z pożytecznym – rozrywki w rodzaju oglądania seriali czy grania w gry da się wykorzystać jako niekonwencjonalne, ale za to bardzo efektywne pomoce dydaktyczne do nauki angielskiego. W jaki sposób?
Wybór serialu: na czym się skupić?
Nauka jest najbardziej efektywna, kiedy sprawia przyjemność – to bezdyskusyjny fakt. W przypadku serialu dla młodzieży oznacza to przede wszystkim wciągającą fabułę i interesujące postacie, najlepiej takie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamić. Jednocześnie język używany przez postacie musi być zrozumiały dla oglądającego na tyle, by bez większych problemów móc śledzić opowiadaną historię.
Wybierając serial musimy zatem koniecznie wziąć pod uwagę:
- poziom językowy oglądającego – zdecydowanie odradzamy rzucanie się na głęboką wodę i próbę oglądania bez napisów seriali historycznych czy takich, w których występuje duża ilość słownictwa specjalistycznego. To najlepsza droga do tego, by się szybko zniechęcić. Zamiast tego lepiej wybrać serial, którego główny wątek będzie można śledzić bez ciągłego sięgania po słownik;
- słownictwo używane w danym serialu – głównym walorem oglądania seriali z anglojęzyczną ścieżką dźwiękową jest osłuchanie się z oryginalnym brzmieniem języka, jego naturalnym rytmem i intonacją. Takie zanurzenie się w języku pozwoli nie tylko oswoić się z potocznym angielskim, ale też poznać nowe słowa, zwroty czy idiomy – a wszystko w naturalnych kontekstach i sytuacjach komunikacyjnych zbliżonych do rzeczywistych.
Nauka angielskiego z serialu
Na czym zatem ma polegać nauka angielskiego z serialu i o czym pamiętać w jej trakcie? Po pierwsze, nie należy się zrażać ani przejmować tym, że nie rozumiemy wszystkiego, co mówią postacie. Znacznie ważniejsze jest to, by trenować słuchanie ze zrozumieniem i śledzić ogólny przebieg fabuły oraz poszczególnych wątków. Idealnie, jeśli udaje się to bez włączania napisów w ogóle, ale przynajmniej na początku warto zacząć od korzystania z nich i stopniowego wyłączania napisów w trakcie oglądania aż do chwili, gdy nie będą wcale potrzebne.
Co ważne, na początku można zdecydować się na opcję polskich napisów i oryginalnej ścieżki dźwiękowej, by później do anglojęzycznej wersji włączać także angielskie napisy – może to się okazać bardzo pomocne, gdy któryś bohater ma trudny do zrozumienia akcent lub mówi mało wyraźnie.
Po drugie, aby poprawić płynność mowy i ćwiczyć prawidłową intonację, warto powtarzać słówka, zwroty czy nawet całe wypowiedzi bohaterów. Dzięki temu nasz sposób mówienia będzie stopniowo stawał się coraz bardziej naturalny i zbliżony do wymowy native speakerów.
Po trzecie, seriale nie powinny być traktowane jako podstawowe źródło nowych słówek – ich zasadniczym zadaniem jest dostarczyć oglądającemu dobrej rozrywki oraz zapewnić kontakt z językiem angielskim poza zajęciami szkolnymi. Rzecz jasna nie znaczy to, że nie trzeba sprawdzać znaczenia nieznanych słów, jeśli je wychwycimy, ale nie powinno to być naszym głównym celem w trakcie oglądania.
Gdzie oglądać?
Platform, na których można oglądać seriale, jest wiele. Warto wybrać taką, która najbardziej pasuje do naszych potrzeb, gustów i… możliwości finansowych. Wśród płatnych serwisów na szczególną uwagę zasługują Netflix oraz HBO GO (oba z bogatą ofertą ciekawych seriali dla młodzieży), natomiast Youtube może stanowić darmową alternatywę, choć z oczywistych względów nie znajdziemy tam aż tak szerokiego wyboru seriali, jak na platformach płatnych.
Wśród tytułów godnych polecenia do poznawania angielskiego na pewno nie może zabraknąć takich tytułów, jak “Stranger Things”, “The Defenders”, “Daybreak”, “Plotkara”, “Sex Education” czy “Teoria wielkiego podrywu”. W każdym z nich młodzi ludzie znajdą ciekawą, wciągającą fabułę oraz bogaty zasób słownictwa do przyswojenia.
Gry – nie tylko komputerowe
Doskonałym sposobem na praktyczne poznawanie angielskiego może też być granie w gry komputerowe, mobilne czy towarzyskie. W przypadku gier komputerowych na szczególną uwagę zasługują gry z dużą zawartością tekstu – zazwyczaj będą to tytuły z gatunku RPG (Role-Playing Games), w których duży nacisk jest położony na fabułę i dialogi prowadzone przez gracza z innymi postaciami w świecie gry.
Współczesne gry komputerowe pozwalają jednocześnie trenować:
- czytanie – po odpowiednim skonfigurowaniu opcji gry wszystkie teksty są po angielsku,
- słuchanie ze zrozumieniem – nagrane po angielsku dialogi oraz wypowiedzi postaci, z którymi gracz wchodzi w interakcję,
- mówienie po angielsku – tę umiejętność pozwalają ćwiczyć szczególnie kooperacyjne gry typu MMO (Massive Multiplayer Online), w których podstawą udanej współpracy w zespole graczy jest efektywna komunikacja, najczęściej właśnie w języku angielskim.
Gry (zarówno komputerowe, jak i towarzyskie) opierają się na interakcji gracza ze światem gry lub graczy między sobą. Ten bezpośredni wpływ na to, co się dzieje w grze, sprawia że skupiamy uwagę na grze znacznie lepiej, niż w przypadku mediów o niższym stopniu interaktywności, jak filmy czy piosenki. Większe zaangażowanie w rozgrywkę przekłada się z kolei na bardziej efektywne poznawanie języka, szczególnie w grach komputerowych (znajdowanie znaczenia nieznanych słów czy osłuchiwanie się z mówionym angielskim w dialogach).
W przypadku gier towarzyskich bezpośrednia interakcja z innymi uczestnikami zabawy sprawia, iż mogą być one świetnym narzędziem wspomagającym naukę komunikacji. Dotyczy to zarówno etapu tłumaczenia zasad innym uczestnikom, jak i samej rozgrywki, w trakcie której gracze porozumiewają się ze sobą wyłącznie po angielsku.
Podczas organizowanych przez nas obozów językowych to właśnie nauka angielskiego przez zabawę stanowi integralny element dla wielu gier i zajęć dodatkowych.